Výtvarné dílo – Čáslav Miloši Formanovi

Popis projektu

Výtvarná soutěž nazvaná Čáslav Miloši Formanovi. Jejím cílem byl návrh uměleckého díla, které bude formou trvalé inscenace ve veřejném prostoru oscarového režiséra a zřejmě nejslavnějšího čáslavského rodáka připomínat.

 

Nejednalo se o první čáslavskou soutěž věnovanou Miloši Formanovi. Ta první se uskutečnila před pár lety a jejím předmětem byl sochařský portrét umístěný na režisérův rodný dům v ulici Formanova 555 – výsledkem se stala zdařilá busta Jana Padyšáka, nainstalovaná na patřičné místo v květnu loňského roku. V organizátorech nicméně zůstal pocit, že by si téma zasloužilo zpracovat i volnějšími prostředky a zasazení i do centra města.

Vybrané vítězné dílo pochází od architektů Ing. arch. Benedikta Markela a Ing. Jan Sulzera. Vítězný návrh, který obdržel pomyslnou první příčku na stupni vítězů, má být především poctou osobnosti Miloše Formana.

Smyčka, která nemá konec. Stejně tak jako jeho tvorba s vtipem a nadsázkou, zároveň nadčasové pojetí zaujme na první pohled. Nenásilně umístěný objekt do Komenského náměstí bude odrážet a reflektovat dění okolo sebe. Tak jako filmy Miloše Formana odrážely život sám.

 

Všechny návrhy si můžete prohlédnou formou e-katalogu. 

 

 

 

Více naleznete i ve videoaktualitě:  

ANKETA - CO SI O PROJEKTU MYSLÍTE?